Как да насърчим креативността у децата: Път към успеха в бъдеще
Проявите, свързани с артистичност и изкуство, са изключително важни за развитието на детето. Около това твърдение се обединяват много учени и експерти от цял свят.
Говорете с детето си за творенията му
Често е трудно да се дешифрират детски рисунки, въпреки че детето знае точно какво представляват те. Когато попитаме „Какво е това?”, казваме, че трябва да изглежда като нещо, което бихме разпознали. Подобен въпрос може да обиди и обезкуражи детето. Затова е по-добре да задаваме отворени въпроси като: „Разкажи ми за твоята рисунка”. Може също така да опишем конкретни неща: „Начертал/а си къси линии, виждам, че използваш червено, зелено и синьо”. Добра идея е и да наблегнете върху конкретни действия, които детето извършва в творческия процес: „Използваш мека четка за рисуване”, „Забелязах, че правиш малки кръгове”, „Рисуваш с два пастела едновременно”.
Подражавайте на детето си
Вместо да рисувате своя собствена картина, седнете с детето си и имитирайте действията му. Правете големи драсканици, малки линии или се упражнявайте да чертаете кръгове. Ако детето ви е съсредоточено върху това, което рисувате или колко „добра“ е вашата картина, е по-малко вероятно то да прояви въображение и креативност.
Осигурете избор
Съберете широка гама от материали, които вашето дете да използва - боички, цветни моливи, тебешири, пластилин, маркери, пастели, печати. Внесете елемент на изненада като оставите сред материалите и неща като бобени зърна, макарони, малки фигурки за игра.
Подкрепяйте, не водете!
Забелязали ли сте някога, че дейностите стават много по-малко забавни, когато се диктуват от страничен човек? Същото важи и за децата. Затова – оставете ги да решат какви материали искат да използват, как и кога. Може би искат да отлепят хартията от пастела и да го използват по дължина, вместо да пишат с върха.
Дайте на детето свобода на действие
Докато детето е в безопасност (т.е. не тича с ножица, например), оставете го да изследва. То може да прекарва по-голямата част от времето си в подостряне на цветни моливи, вместо всъщност да рисува с тях. Но децата учат чрез игра, изследване и на принципа „проба – грешка”. Когато им даваме свобода да откриват, те се учат да създават и експериментират по иновативни начини.
Крайният извод: накарайте детето си да създава и учи. И помнете, че всичко, от което се нуждаете, е четка за рисуване и непредубеденост!